czwartek, 6 września 2012

30.

Moje osnuwanie – a może poprawniej osnowanie(?)
Część I

Jak ze wszystkim, co fascynuje, po skończeniu „ gęsich oczek – Kate, DZIĘKUJĘ „  w wersji szaro – kremowej, zabrałam się za następne. Teraz to naturalna  baby alpaka ( też szara )  i cieniowany, różowo – buraczkowy  jedwab tussah. Oczywiście, wszystko  ręcznie przędzione i farbowane.Tym razem postawiłam  na nici bez energii, dobrze wyprostowane i  lejące. Alpaka przez swoje właściwości to doskonały kompan jedwabiu. Idealna również do przędzeń typu worsted ( gładka, mocna , bez dodatkowego  „ napuszenia”  ). Susząc, naciągnęłam ją na motowidło bębnowe, co zaskutkowało wełną  gładką i równą jak stół. Tak chciałam.Doooobrych parę godzin zajęło mi osnuwanie. Niestety, to zawsze trwa. Najszybciej osnuć można backstrap , kiedy nie planuje się na nim pracować z nicielnicami oraz krosna typu  rigid heddle / ze sztywną nicielnico – płochą.

Dobrze założona osnowa jest dużo ważniejsza niż przetykanie nici wątkiem. U mnie,  ze względu na niewielkie doświadczenie z backstrapem oraz chęci pracowania z nicielnicami, to jeszcze ciągle szukanie najwygodniejszego i najefektywniejszego  sposobu snowania ( zakładanie osnowy ).

Póki co, pracuję bez snowadła ramowego
Na razie wykorzystuję domowe sposoby i pomysły ;) Z jednej więc strony pojawiła się komoda z szufladami, w których umieściłam pierwszy drążek backstrapu, z drugiej, stojak od manekina, a w środku stojak od lamy malarskiej ( nie ma go na zdjęciu, bo przypomniałam sobie o nim, robiąc je ;)

Nici zostały założone tak, jak na rysunku poniżej :)
 

Następnie, drążek z szuflad delikatnie wysunęłam, osnowę z drążka od stojaka manekina przełożyłam na drugi drążek backstrapu, a w środek ( tam gdzie był stojak lampy ) włożyłam dwa drążki, które później umożliwią mi przesuwanie nicielnic i utrzymają stabilność całości.

A teraz wzór! Ale to w drugiej części ;)

8 komentarzy:

 1. Zacznę od tego co zrozumiałam - wełenki są piękne ;)
  Co do reszty to domyśliłam się, że zabierasz się za tkanie i wiem co to osnowa i wątek, ale na tym koniec. Te wszystkie backstrapy, nicielnice i snowadła to już czarna magia ;)
  Niemniej z wielkim zainteresowanie będę śledzić Twoją przygodę z tkaniem :)

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha... to bardzo miłe, co napisałaś.
   Tak, zaczynam na blogu pisać o tkaniu, a to trochę bardziej skomplikowane niż pisanie o przędzeniu. Wierzę, że będzie dobrze :)

   Usuń
 2. Dokładnie takiego Ashforda mam! *^v^*
  Jestem bardzo ciekawa opisu wzoru.
  Nie zdążyłam pochwalić tkaniny z poprzedniego wpisu, bardzo mi się podoba! ^^*~~

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i teraz czas go wyciągnąć :)
   Niestety, na tych krosienkach raczej nicielnic nie uda się zamontować, więc wzory tworzyć należy kolorem, fakturą i ażurami. Moim zdaniem to też piękne!

   Usuń

 3. I ja myślałam Basiu, że więcej zrozumiem... :(
  Ale to nie Ty napisałaś niejasno, to ja jestem w temacie zupełnie zielona! Muszę dojrzeć ;) Będę tu wracała i być może za czas jakiś... :)
  Dużo można się od Ciebie nauczyć o przędzeniu i teraz jeszcze o tkaniu :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolciu, wcale nie jest wykluczone, że to co zrobiłam można byłoby opisać jaśniej;)
   Tkanie wymaga nieco więcej czasu. Można się go nauczyć samodzielnie, ale na pewno łatwiej, kiedy ktoś pokazuje i objaśnia.

   Dziękuję za miłe słowa :)

   Usuń
 4. jak zwykle cudna welenke mozna u Ciebie zobaczyc :)
  ..widze, ze salon zmienil sie na tkalnie :))))
  ...bede czekac na utkane cuda :)))
  ..pozdrawaim goraco :)

  OdpowiedzUsuń